19 lutego 2016 Udostępnij

Niebezpieczeństwo związane ze sterydami anabolicznymi

Anaboliki to substancje, które powodują w ciele zwierząt, także u człowieka, przyspieszenie dzielenia się komórek niektórych tkanek. Najpopularniejszym i najszerzej stosowanym sterydem jest hormon męski, testosteron, który bywa stosowany u osób z jego naturalnym niedoborem. Czasami jednak podaje się go także ze względu na chęć uzyskania większej masy mięśniowej, wzrostu siły oraz wytrzymałości, co także jest jego efektem. Wiąże się to jednak z poważnymi zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu, w tym ze zmianami w wyglądzie oraz zachowaniu. Okazuje się, że w gruncie rzeczy pozytywne działanie anabolików polegające na budowaniu tkanki mięśniowej, równoważone jest bardzo niebezpiecznymi zmianami w różnych organach.

Zaburzenie całego systemu. Podanie testosteronu mężczyznom spowoduje czasowe zwiększenie libido, ale nadmiar hormonu doprowadzi do redukcji jego naturalnej produkcji w jadrach, przez co ulegną one zmniejszeniu. Może to prowadzić nawet do bezpłodności. W przypadku kobiet zauważamy obniżenie głosu oraz zaburzenia w regularności miesiączki. Wyraźnie powiększa się łechtaczka, może pojawić się łysienie na czubku głowy, a do tego zbędne owłosienie na twarzy i reszcie ciała. Obie płcie uskarżają się na rozrost gruczołów piersiowych, co jest szczególnie widoczne u panów, a do tego na ich ciele pojawia się pozostawiający blizny trądzik. Poważne szkody anaboliki powodują głównie u osób młodych. Może do nich dojść do przedwczesnego zahamowania wzrostu i utrwalenia się długości kości długich na poziomie nieprawidłowym. Osoby przyjmujące sterydy anaboliczne w młodości mogą być o 20-30% niższe w życiu dorosłym od osób nie przyjmujących anabolików.

Przyjmowanie sterydów anabolicznych zagrożenia Zagrożenia ogólnosystemowe. Krótkotrwałe przyjmowanie sterydów nie jest zwykle groźne poza bezpośrednimi reakcjami, ale ich długotrwałe stosowanie jest potężnym obciążeniem głównie dla wątroby. Cierpią wszystkie narządy wewnętrzne, ale to zadaniem wątroby jest walka z wszystkimi przyjmowanymi z zewnątrz toksynami rozumianymi jako niepożądane substancje aktywne biologicznie, do których zaliczane są oczywiście anaboliki. Może dochodzić nawet do zmian nowotworowych o różnej postaci. Poważnym problemem jest także podnoszenie się ciśnienia tętniczego, a pojawiać się mogą również problemy z ostrością wzroku. Krew osoby przyjmującej anaboliki staje się bardziej lepka, co podnosi ryzyko nagłego zgonu wywołanego zatorami krwi. Jest ono tym większe, że sterydy zaburzają proporcje lipidów prowadząc do miażdżycy i choroby wieńcowej.

Bronisław Dudziak

Psychoterapeuta osób uzależnionych.