17 listopada 2021 Udostępnij

Wszyscy wariują na punkcie Jokera, a to jest dokładnie to, czego chciałby Joker

Kocham tego Jokera!

Niezależnie od tego, czy jest to arcydzieło, obraza materiału źródłowego, czy Incel porn, jeśli byłeś ostatnio w Internecie, bez wątpienia słyszałeś coś o filmie Joker Todda Phillipsa, wydanym w północnoamerykańskich kinach 5 października 2019 roku.

Joker - jin do jang Batmana - jest jednym z najbardziej ikonicznych literackich złoczyńców, jakie kiedykolwiek stworzono. Prawdopodobnie nie było bardziej wpływowego antagonisty napisanego od czasu, gdy John Milton uwiecznił swoją wizję Diabła, fikcyjnej wersji chrześcijańskiego bóstwa Szatana, w swoim poemacie Raj utracony.

Hej...łapcie tego gościa!

Ikoniczne wyobrażenie Miltona było tak głębokie, że wielu chrześcijan wciąż akceptuje jego artystyczną wizję jako kanon chrześcijańskiego pisma świętego. Pomyśl o tym przez chwilę, fikcyjny złoczyńca tak mocno zakorzeniony w ludzkiej psychice, że sama myśl o jego stworzeniu inspiruje naszych najbardziej pobożnych prawodawców, kochanków i artystów.

Czy duch fikcyjnej postaci może być tak zakorzeniony w naszej zbiorowej psychice, że manifestuje się lub wpływa na rzeczywistość?

Być może tak.

Większość fanów uznaje ikoniczny portret Ledgera za jeden z najlepszych w historii kina.

Ostatnie kilka przedstawień Jokera podzieliło fanów Batmana. Internet wybuchł paniką i wściekłością, gdy ogłoszono, że Heath Ledger zagra Jokera w filmie Christophera Nolana "Mroczny Rycerz", którego większość fanów uznaje teraz ikoniczny portret Ledgera za jeden z najlepszych. Za tę kreację Ledger otrzymał nawet pośmiertną nagrodę Akademii Filmowej. Ta wersja stała się jeszcze bardziej kultowa dzięki merchandisingowi "Why so Serious?", który był dostępny w każdym Hot Topicu i na każdym stoisku karnawałowym w Ameryce Północnej. DC i bracia Warner próbowali ponownie trafić w złoto z totalnym niewypałem Jareda Leto w "Suicide squad", który przedstawił Jokera jako wytatuowanego gangstera podobnego wizualnie do Die Antword, ale skończyło się bardziej jak Insane Clown Posse.

Down with the clown.

Jednak jest bardzo mało prawdopodobne, że ten nowy portret Jokera, autorstwa Joaquina Phoenixa i reżysera Todda Philipsa, będzie sprzedawany komukolwiek poniżej 18 roku życia. Ten szczególnie kontrowersyjny film trafił na pierwsze strony gazet nie tylko ze względu na jakość samego filmu, ale także przez grupy protestujące, które są zdenerwowane, że sympatyczne podejście do niesławnego bohatera może zainspirować osoby chore psychicznie i pozbawione praw obywatelskich do zachowań agresywnych w stylu Jokera. W tych niewiarygodnie podzielonych czasach, może to nie jest aż tak szalone, jak się wydaje?

Kilka miast w Stanach Zjednoczonych zwiększyło obecność policji w teatrach w obawie przed publicznymi strzelaninami; to reakcja na masowego mordercę Jamesa Holmesa, który - jak głosi plotka - był przebrany za Jokera podczas szału zabijania w 2012 roku, w którym zginęło 12 osób, a 70 zostało rannych podczas pokazu filmu "Mroczny Rycerz powstaje" w teatrze w Kolorado o północy. Plotka, o której mówi obecny prokurator okręgowy Kolorado George Brauchler, jest fikcją. W ostatnim artykule w Vanity Fair, Brauchler przypisał plotkę byłemu szefowi policji w Kolorado, Rayowi Kelly, który uprościł atak porównując Holmesa do Jokera, ponieważ jego włosy były przefarbowane na czerwono. W tym samym artykule, Bauchler jest cytowany jako mówiący (sarkastycznie) "Oczywiście, że facet o szalonym kolorze włosów, który strzelał na premierze Batmana myślał, że jest Jokerem, oczywiście!" dodaje Brauchler. "A jednak nie ma to żadnego związku z rzeczywistością".

Masowy morderca James Holmes

Mimo to, plotka czy nie, nie da się zaprzeczyć, że strach i panika związana z Jokerem są bardzo realne. Emocje są trudne do wstrząśnięcia dla osób związanych ze strzelaniną w Kolorado. We wrześniu 2019 roku w liście do Warner Brothers Pictures, które produkuje filmy DC Comic book, wezwano studio do przekazania wpływów z filmu Todda Phillipsa Joker na rzecz ofiar przemocy z użyciem broni. Podpisany dokument został zacytowany przez Hollywood Reporter jako mówiący: "Wzywamy was, abyście byli częścią rosnącego chóru liderów korporacyjnych, którzy rozumieją, że mają społeczną odpowiedzialność za zapewnienie nam wszystkim bezpieczeństwa".

Funkcjonariusze byli na miejscu zdarzenia w ciągu minuty od wysłania zgłoszenia

Choć strzelanina w Kolorado miała miejsce siedem lat temu, pamięć i strach towarzyszą postaci do dziś. Podczas weekendu otwarcia Jokera, teatr w Long Beach przeprowadził samoewakuację w obawie przed "podejrzanym obiektem" i doniesieniami o strzelaninie. Policja w Long Beach wydała oświadczenie po tym incydencie, w którym stwierdziła, że "Funkcjonariusze byli na miejscu w ciągu minuty od zgłoszenia i odkryli, że widzowie dokonali samoewakuacji z powodu podejrzanego mężczyzny, który miał na sobie plecak i patrzył na tłum w pobliżu wyjścia awaryjnego w teatrze." Inne kino w Huntington Beach nie zostało otwarte 3 października, ze względu na "wiarygodne zagrożenie" związane z filmem. Jak również, wiele grup obrońców twierdzi, że przesłanie filmu wspiera przemoc incel i maluje współczujący ton wobec osób skłonnych do przemocy wobec kobiet.

Joker (2019) to nigdy wcześniej nieopowiedziana historia pochodzenia w reżyserii Todda Philipsa (Hangover, Old School, GG Allen and The Murder Junkies), który również napisał scenariusz wraz ze współautorem Scottem Silverem (The Fighter, 8 Mile).

Warner Bros opisuje film jako, "początek ikonicznego nemezis i jest oryginalną, samodzielną historią, której nie widziano wcześniej na dużym ekranie. Przedstawiona przez Todda Phillipsa historia Arthura Flecka (Joaquin Phoenix), człowieka lekceważonego przez społeczeństwo, to nie tylko surowe studium postaci, ale także szersza opowieść ku przestrodze."

DC Expanded Cinematic Universe

Dużą częścią kampanii WB było zdystansowanie tego filmu od DCEU (DC Expanded Cinematic Universe), które dało nam Jokera Jareda Leto w Suicide Squad Davida Ayera. Stwierdzenie, że mocno wytatuowane ujęcie postaci było nietrafione, byłoby niedopowiedzeniem dla wielu fanów lore.

Film Todda Phillipsa o Jokerze zyskał sobie w sezonie festiwalowym wielu krytyków, którzy twierdzili, że na nowo odkrywa komiksowy gatunek, a Joaquin Phoenix powinien być pretendentem do kilku statuetek dla najlepszego aktora. Naturalnie, wywołało to wiele dyskusji w sekcjach komentarzy w publikacjach nerdów w całym Internecie, jak fani Marvela i DC mówią najbardziej gówniane rzeczy, jakie istoty ludzkie mogą kiedykolwiek powiedzieć do (i o) siebie nawzajem. Od sezonu festiwalowego wczesne recenzje Jokera są na poziomie 68% na Rotten Tomatoes, ale nadchodzące tygodnie mogą pokazać, że jest inaczej.

Podczas gdy fani Marvela i DC są skłóceni od czasu pojawienia się czapek, internet umożliwił powstanie nowej odmiany gówniarstwa, które nastawia fanów przeciwko fanom w sposób, który zadowoliłby również większość iteracji postaci Jokera. Niektóre zachowania, tak nieletnie i wredne, że wydaje się, iż "gaz Smilex" mógłby zhakować nasze urządzenia przenośne. Ironia graniczy z parodią.

Jednak nie tylko fani szaleją. W internecie można znaleźć niezliczone blogi, vlogi i artykuły twierdzące, że aktorzy, którzy grali Jokera w filmie, wszyscy wydają się mieć mrocznie głębokie połączenie z postacią.

Jeśli musisz iść, idź z uśmiechem

Jack Nicholson, który zagrał Jokera w filmie Batman Tima Burtona z 1989 roku, rzekomo powiedział: "Ostrzegałem go", po usłyszeniu o śmierci Heatha Ledgera. Wiele osób uważa, że to właśnie Oscarowy występ Ledgera doprowadził go do załamania nerwowego, ale niezliczone wypowiedzi osób bliskich Ledgerowi obalają tę tezę. Plotki o Jaredzie Leto wysyłającym pojemniki z własnymi płynami ustrojowymi do innych aktorów na planie "Suicide Squad" zdawały się na nowo rozpalać histerię, ale ostatecznie okazało się, że to tylko odzwierciedlenie jego występu i charakteru. Większość z tych twierdzeń nie jest poparta niczym wiarygodnym. Jednak pomysł wysunięty przez wielu w naszej zbiorowej świadomości, że zagłębianie się w umysł bohatera może znacząco wpłynąć na czyjeś działania lub samopoczucie psychiczne, jest sam w sobie histerią - co również jest fascynujące.

Z perspektywy aktorów, którzy wcielili się w Jokera, jest wręcz przeciwnie. César Romero, który wcielił się w Jokera w tym, co dziś nazywamy Batmanem 66', miał za sobą szalenie udaną karierę aktora i tancerza, zanim wystąpił w skandalicznej roli błazeńskiego księcia zbrodni. Jego występ został tylko wzmocniony przez stonowanego, uspokajającego Batmana Adama Westa. Wcielenie się Romero w Jokera położyło podwaliny pod to, w jaki sposób konsumenci będą postrzegać tę postać przez pokolenia; występ, który do dziś budzi ogromny szacunek wśród aktorów. Zapytany o to, jak wcielił się w tę postać, Romero odpowiedział, że było to łatwe: "Kiedy włożysz taki strój... od razu wpadasz w to....".

W ostatnim odcinku Jimmy Kimmel, Phoenix sam stwierdził, że granie Jokera było zabawne i że nastrój na planie był niesamowicie lekki. Krótko po tych słowach, zamiast klipu z filmu, program Kimmela wyemitował scenę, w której Phoenix został przyłapany na filmie krzycząc na kogoś na planie. Odbiorcą krzyku był DOP, który szeptał, gdy Phoenix działał. Po obejrzeniu klipu, Phoenix przeprosił w przezabawny sposób. Biorąc odpowiedzialność za swoje czyny, jednocześnie mówiąc "ale naprawdę nie powinieneś szeptać, kiedy ja gram".

Pisarz Geoff Johns przygotowuje się do Three Jokers

Obecnie w komiksach wydaje się, że scenarzyści i redaktorzy korzystają z wielu iteracji Jokera. Scenarzysta Geoff Johns przygotowuje się do Three Jokers, finału, który był zapowiadany od czasu tuż przed DC's Rebirth, kiedy to Batman poznał prawdziwą tożsamość Jokera podczas Darkseid War. Batman tymczasowo staje się bogiem wiedzy i dowiaduje się, że w rzeczywistości mogło być, lub jest, trzech Jokerów, z którymi walczył na przestrzeni dziejów. Czy ten tie-in może doprowadzić do crossovera Joaquin Phoenix Jared Leto? Najprawdopodobniej nie. Phillips wielokrotnie powtarzał, że chciałby, aby ten film żył samodzielnie. Szokujące, bo nie miał awersji do dwóch sequeli swojej własnej serii Hangover.

DC Comics jest mocno zakorzenione w multiwersum, które po raz pierwszy pojawiło się w komiksowym crossoverze z lat 80-tych, Crisis On Infinite Earths, i przedstawiało wiele wersji tych samych postaci w czasie, które połączyły siły, by ocalić całe istnienie. Multiwersum DC pozwoliło twórcom komiksów na swobodne podejście do tradycyjnych postaci DC i tworzenie różnego rodzaju historii, nie zmieniając przy tym tego, co fani znają jako główny kanon fabularny. Czy Superman mógłby być Rosjaninem w innym wszechświecie? Dlaczego nie? Jedną z najbardziej udanych prób jest "Zabójczy żart" Alana Moore'a, który w zależności od czytelnika może być uznany za kanon lub nie. The Killing Joke, który stał się kamieniem milowym komiksów o Jokerze, wydaje się być jednym z niewielu tytułów, z których Philips zapożyczył swoją wersję Jokera, jako że obie wersje są zmagającymi się z problemami komikami, zanim stały się superzłoczyńcami. W nowszych obrazach Jokera autorstwa Scotta Snydera, dowiedzieliśmy się, że Joker jest nieśmiertelny po tym, jak okazało się, że postać dotknęła meteorytu wiele, wiele lat temu. Jak to się ma do Trzech Jokerów? Będziemy musieli poczekać i zobaczyć, ponieważ data premiery Three Jokers została przesunięta na początek 2020 roku.

Joker został pierwotnie stworzony w 1940 roku przez Billa Fingera, Boba Kane'a i Jerry'ego Robinsona i po raz pierwszy pojawił się w pierwszym numerze Batmana (25 kwietnia 1940 roku), wydanym przez DC Comics.

Zasługa za stworzenie Jokera jest sporna; Kane i Robinson twierdzili, że są odpowiedzialni za jego projekt, jednocześnie uznając wkład pisarski Fingera.

Oryginalny rysunek koncepcyjny Jokera autorstwa Jerry'ego Robinsona

W wywiadzie udzielonym amerykańskiemu dziennikarzowi Frankowi Lovece, Bob Kane zakwestionował twierdzenia Robinsona o współtworzeniu Jokera, mówiąc: "Bill Finger i ja stworzyliśmy Jokera. Bill był scenarzystą. Jerry Robinson przyszedł do mnie z kartą do gry przedstawiającą Jokera. Tak to podsumowuję. Joker wygląda jak Conrad Veidt - wiecie, aktor z filmu Człowiek, który się śmieje z 1928 roku, opartego na powieści Victora Hugo. ... Bill Finger miał książkę ze zdjęciem Conrada Veidta, pokazał mi ją i powiedział: 'Oto Joker'. Jerry Robinson nie miał z tym absolutnie nic wspólnego, ale zawsze będzie twierdził, że to on go stworzył, aż do śmierci. Przyniósł kartę do gry, której użyliśmy w kilku numerach, aby Joker używał jej jako swojej karty do gry." Pierwotnie planowano, że Joker zostanie uśmiercony podczas swojego pierwszego pojawienia się, ale oszczędzono go dzięki interwencji redakcji. Wygląda na to, że Joker od początku swojego istnienia wzbudzał kontrowersje i uciekał przed śmiercią.

Czy jesteś w drużynie Kane'a, czy w drużynie Robinsona, postać Jokera została stworzona prawie 300 lat po tym, jak John Milton opublikował swoją poetycką wersję diabła w "Raju utraconym" z 1667 roku. Coraz częściej w dzisiejszych czasach Diabeł jest wykorzystywany jako puenta w kreskówkach i komiksach, co osłabia jego czynnik strachu. W miarę jak opinia publiczna odsuwa się od religii, a diabeł staje się coraz mniej istotny, myśl o wpływie Jokera wciąż może przerazić widzów na tyle, by ewakuowali się z teatru. Czy w miarę jak Batman będzie zyskiwał na popularności, a religia będzie słabła, nieprzewidywalnie złe skłonności Jokera staną się nową wartością nadrzędną tego, co społeczeństwo uważa za zło? Czy zapowiedzi jego filmów nadal będą niepokoić policję, grupy obrońców i polityków? Myślę, że dowiemy się tego za jakieś 200 lat.

Posłuchaj dyskusji o filmie Joker na Mass Nerderze w tym tygodniu tutaj:

https://www.highermentality.com/mass-nerder-the-joker-film-discussion-with-rapper-mer/

I sprawdźcie szybką recenzję tutaj:

https://www.highermentality.com/film-review-todd-phillips-joker-shock-appeal-and-ambiguous-art/

0 0 głosowanie Artykuł Ocena

Norbert Gadziusz

Toksykolog, specjalista terapii narkotykowych.