26 lutego 2016 Udostępnij

Opiaty

Opiaty: heroina, opium, morfina, brown sugar. To wszystkie substancje, które będą powstawać w ramach przetwarzania maku lekarskiego jako kompot, by domowych sposobach, albo też w formach syntetycznych, które działają na receptor opiatowy w przypadku środków o działaniu przeciwbólowym. Prawidłowa nazwa chemiczna heroiny to diacetylomorfina a wiec po prostu morfina, która ma dodatkowe molekuły. Jest to najbardziej uzależniający narkotyk. Kompot może zawierać takie składniki jak morfiny, kodeiny oraz heroiny. Mamy świadectwa, które przekazują nam, że opium stosowano już w Egipcie około trzy tysiące lat temu. Ekstrakt, który określony był jako laudanum stosowany był około 400 lat temu w Anglii. Heroina to pochodna morfiny, która pierwszy raz pojawiła się w roku 1989 i wprowadzona była przez firmę Bayer, która reklamowała go jako lek na uzależnienie od opium oraz środek, który nie powoduje uzależnienia i pozwala na leczenie kaszlu. 

Jak wyglądają opiaty? Heroina występuje w formie proszku o kolorze białym lub jasnobrązowym. Jest rafinowany w Azji może tam mieć postać brązowych albo różowych granulek. Zabarwienie związane jest z tym jakie domieszki innych narkotyków się tam znajdą. Polska odmiana produkowana jest ze słomy makowej. Kompot jest tutaj w formie brązowej i może mieć oleisty kształt. Może być przechowywana w małych buteleczkach albo strzykawkach. Morfina natomiast występuje w formie tabletek albo ampułek z płynnym roztworem.

Jak potocznie nazywa się heroinę? - hera - kompot - brown - helena - proszek - kompot

Jak wyglądają opiaty?Jak działają opiaty? Heroina szybko rozkłada się w organizmie dwustopniowo do morfiny. Różnica jest oczywiście taka, że heroina będzie szybciej dostawać się do mózgu i dlatego szybciej pojawia się tak zwany „haj”. Pojawia się wewnętrzne samozadowolenie, odprężenie oraz błogi spokój. Może się pojawić euforia i klasycznie nie ma bólu Jeśli chodzi o negatywne działanie to trzeba tutaj zaliczyć takie kwestie jak mdłości, wymioty, aktywność ruchowa a czasami senność. Będzie mniejsze uczucie głodu, nie będzie potrzeb seksualnych. Jednocześnie występować będzie obniżenie temperatury ciała. Z czasem zaczynają się pojawiać problemy z zaparciami, kłopoty z oddawaniem moczu, problemy z wirusowym zapaleniem wątroby typu B oraz C. W przypadku pierwszych prób stosowania opiatów trzeba się liczyć z tym, że nieprzyjemnych skutków będzie wiele. Przy heroinie działanie utrzymywać się może do 12 godzin. Uzależnienie w porównaniu z innymi narkotykami będzie w stanie tutaj zająć całkowicie każdą sferę życia osoby uzależnionej.

Norbert Gadziusz

Toksykolog, specjalista terapii narkotykowych.