8 lutego 2016 Udostępnij

Amfetamina - podstawowe informacje

Amfetamina jest środkiem psychostymulującym przyczyniającym się do wystąpienia długotrwałego pobudzenia. Początkowo znajdowano dla niej zastosowanie w medycynie podając ją osobom otyłym w celu pobudzenia ich do odchudzania, sportowcy zaś uważali amfetaminę za dość skuteczny środek dopingowy. W medycynie była też znana jako benzedryna i jeszcze przed osiemdziesięciu laty używano ją do leczenia astmy oskrzelowej. Zarówno amfetamina, jak i jej pochodna metamfetamina przybiera postać białego, bezwonnego proszku, dla którego charakterystyczny jest gorzko-cierpki smak.

W prowizorycznych laboratoriach często pozyskuje się narkotyk w stanie nieoczyszczonym i wtedy proszek jest żółtawy, a do tego charakterystyczny jest dla niego zapach jajek. Niekiedy pojawia się również w postaci białych tabletek. Jej działanie jest uzależnione od sposobu użycia i trwa od trzech do 20 minut (w przypadku podania doustnego). Samo pobudzenie utrzymuje się znacznie dłużej i może trwać nawet trzy godziny. Do najczęstszych objawów zażycia zalicza się właśnie silne pobudzenie psychomotoryczne występujące w połączeniu ze stanem euforii. Pojawiają się również rozszerzone źrenice, szybki oddech i wzrost ciśnienia, dość charakterystyczne jest przy tym zwiększone wydalanie moczu.

Skutki zażywania amfetaminy Wśród skutków działania narkotyku wymienia się najczęściej znaczące zwiększenie wydolności psychomotorycznej, nie można jednak zapominać o tym, że w ślad za nim podąża często zwiększona agresywność i drażliwość. Inne skutki, które zwracają uwagę na narkotyk to polepszona koncentracja i wzrost poczucia pewności siebie. Narkotyk przyczynia się również do tego, że dotychczasowe lęki są odbierane jako mało istotne. Przy częstym przyjmowaniu pojawia się też dość znaczący spadek wagi. Nieco inaczej zachowuje się organizm, który wydala narkotyk z obiegu. Na tym etapie mamy do czynienia z bólami głowy, sennością, obniżonym napięciem mięśni, a także z wewnętrznym niepokojem, który w najbardziej skrajnych przypadkach prowadzi nawet do myśli samobójczych. Pojawiają się też omamy słuchowe i wzrokowe.

Norbert Gadziusz

Toksykolog, specjalista terapii narkotykowych.