17 lutego 2016 Udostępnij

OPIATY: MORFINA, HEROINA, OPIUM - działanie, objawy.

Opiaty to substancje, które pozyskiwane są z maku lekarskiego. Zalicza się do nich morfinę, heroinę oraz opium. Można także zaliczyć do nich metadon. Jak działają oraz jak bardzo niebezpieczne są te składniki?

OPIS, działanie: Heroina występuje jako biały albo brązowy proszek, który może mieć niekiedy również postać granulek. Otrzymuje się ją z morfiny i wtedy występuje w formie białego proszku. Kompot to polska heroina, która ma również alkaloidy opium, morfiny, kodeiny i heroiny. Jest to płyn lekko oleisty, który ma kolor żółty albo brązowy. Będzie działał przez około 12 godzin. Morfina przygotowywana jest w formie tabletek lub przeźroczystych kryształków, albo jako roztwór w ampułkach.

OBJAWY zażycia: - relaks, oznaki euforii - wypalenie, wycofanie, apatia - nagłe spowolnienie, niepokój ruchowy - mniejsze łaknienie - nagłe osłabienie - nadmierna potliwość - mniejsze ciśnienie krwi - problemy z zaparciami, oddawaniem moczu - kłopot z impotencją - zwężenie źrenic i mniejsza reakcja na światło.

SKUTKI długiego zażywania: - fizyczne oraz psychiczne zniszczenie - zaburzenia w menstruacji - bardzo duża próchnica zębów - zanikanie żył powierzchniowych - silne zmiany zaplane na skórze Od opiatów uzależnić się można bardzo szybko. Objawy w przypadku stanu abstynencji są bardzo mocno zauważalne, a najbardziej charakterystyczne to: - gęsia skórka, dreszcze - silne łzawienie oczu, katar, kichanie - rozszerzone silnie źrenice - ból brzucha - wymioty - mniejsze ciśnienie krwi - bolące stawy, kręgosłup.

Przyjmowanie opiatów zagrożenia

Należy zwracać szczególnie swoją uwagę na wszelkie igły, strzykawki czy też torebki z białym oraz brązowym proszkiem. Zaśniedziałe łyżeczki, opalone sreberka. U osoby, która jest podejrzana trzeba zwracać uwagę na szklane, wodniste oczy, ślady wkłuć, które mogą być na ciele, zwężenie źrenic, słaby apetyt, katar, dziwny zapach w pomieszczeniu. Jeśli dojdzie do przedawkowania będzie trzeba u takiej osoby podtrzymywać oddech. Przyjmowanie opiatów związane jest z ryzykiem zarażenia wirusem HIV oraz wirusowym zapaleniem wątroby.

Ludmiła Poniedziałek

Specjalista terapii uzaleznień